Jak rozpoznać plagiat?

kradziezCzy zdarzyło ci się kiedykolwiek doświadczyć kradzieży? A może twojej ciotce wyrwano torebkę na ulicy lub sąsiadowi skradziono samochód? W takich przypadkach nie ma wątpliwości, że doszło do przestępstwa. Nie powinieneś mieć wątpliwości, że kopiowanie treści z Internetu bez zgody autora również jest kradzieżą. Plagiat, bo o nim mowa, jest zjawiskiem dosyć powszechnie występującym, szczególnie w Internecie, stanowi jednak poważny problem, z którego ludzie niestety często nie zdają sobie sprawy. Jak go zatem rozpoznać?
Dla kogoś, kto wcześniej nie spotkał się z plagiatem, pierwsze odkrycie zduplikowanej treści często jest czystym przypadkiem. Z pomocą zwykle przychodzą znajomi, którzy buszując po Internecie, wpadli na tekst, który gdzieś już wcześniej czytali. Czasem skojarzenie nie jest aż tak oczywiste, ale tekst skopiowany słowo w słowo nosi znamiona charakterystycznego stylu oryginalnego autora. Jeśli jedynie fragment tekstu został skopiowany i wstawiony pomiędzy inne treści, będzie widać różnicę między poszczególnymi segmentami tekstu. Nic jednak nie daje takiej pewności, jak używanie internetowych wyszukiwarek plagiatu.
Na rynku jest dostępnych kilka prostych wyszukiwarek, nie wszystkie natomiast oferują tak zaawansowane narzędzia jak najnowszy serwis Copyact.com. Copyact jako jedyny oprócz wyszukiwarki treści i obrazów oferuje ochronę przed plagiatem dla całych stron internetowych. Dzięki archiwizacji i kanałowi RSS, autor strony zostanie poinformowany mailowo o plagiacie swojej treści, kiedy tylko nastąpi kradzież. Dodatkowo, Copyact.com oferuje zabezpieczenie dla danych, które nie zostały upublicznione. Dzięki umieszczeniu treści na bezpiecznym serwerze Copyact.com, wszystkie dane będą chronione przed nieautoryzowanym skopiowaniem oraz przed fizyczną ich utratą. Ale to jeszcze nie wszystko!
Copyact.com umożliwia też wygenerowanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego dla twoich treści, dzięki któremu poświadczona zostanie autentyczność oraz prawo do zgromadzonych danych. Podpis taki będzie zawierał również czas powstania dokumentu, co pozwoli na udowodnienie pierwszeństwa przy okazji ewentualnych sporów wynikających z naruszenia prawa autorskiego. Znacznik nadawany jest na życzenie użytkownika pojedynczemu plikowi.

tools
Jeśli natomiast interesuje cię potwierdzenie autentyczności treści podobne do tego, który oferuje notariusz, Copyact.com ma w swojej ofercie certyfikat, który może stanowić dowód w sprawach sądowych o naruszenie praw autorskich. Certyfikat ten nadaje się jednorazowo i dotyczy wszystkich treści zgromadzonych w serwisie.
Wszystkie usługi Copyact.com tworzą nowoczesny, sprawny system, który przeciwdziała szerzącemu się plagiatowi w sieci. Jeśli dobrze zabezpieczysz swoje dane przy pomocy Copyact.com, szansa że będą one kopiowane bez twojej wiedzy i zgody jest minimalna. Aby poinformować potencjalnych złodziei o tym, że korzystasz z ochrony serwisu Copyact, możesz umieścić na swojej stronie darmowy banner dostępny na stronie Copyact.com.

unia

a_nitka, 12 czerwca 2014

Trafne porównanie z tą kradzieżą torebki. Właściwie plagiat jest tym samym, tylko bardziej wirtualnie niż namacalnie.

KachaMacha, 15 czerwca 2014

Zgodzę sie z tym, że pierwsze znalezienie plagiatu to czysty przypadek. Mnie poinformowali znajomi, którzy wpisali w google fragment posta z mojego bloga. Strasznie się zdenerwowałam, więc wiem dokładnie, że plagiat to podobne uczucie jak kradzież czegoś mojego. Później wpisałam jeszcze kilka fragmentów w tę wyszukiwarkę, copyact i się okazało, że jest tego więcej… Także sprawdźcie lepiej swoje blogi.

tomekatomek, 23 czerwca 2014

Wydaje mi się, że przyda się coś innego niż stary dobry plagiat.pl, tym bardziej że tutaj można będzie korzystać z innych narzędzi

slomazbutow, 28 czerwca 2014

Fajnie, że ktoś pomyślał i stworzył też wyszukiwarkę plagiatów zdjęć. To dopiero plaga, kopiowanie zdjęć w necie. Wszyscy już kombinują, wymyślają jak tu zabezpieczyć zdjęcia, wstawiają jakieś znaki wodne na pół fotki… A tu o wiele łatwiej można oznaczyć.

jeremi190, 1 lipca 2014

Trzeba będzie spróbować tej wyszukiwarki, jak coś znajdzie to może od razu skorzystam z całego zabezpieczenia stronki, bo może to być całkiem wygodne rozwiązanie.


Comments are closed.