Bezpieczeństwo w sieci

Większość osób nie wyobraża sobie życia bez Internetu. Coraz częściej właśnie w sieci www dokonujemy zakupów, poznajemy ludzi czy zdobywamy cenne informacje. Internet jest niewątpliwie jednym z najatrakcyjniejszych mediów. Dostępne gry online, filmy, muzyka, serwisy informacyjne, a także duża dawka humoru są w stanie dostarczyć rozrywki osobom w każdym wieku. Uważać jednak należy na podstawowe zagrożenia związane z surfowaniem w sieci. Przede wszystkim kwestia prywatności powinna nas zainteresować. Wbrew naszym oczekiwaniom musimy pamiętać, iż w sieci nie jesteśmy anonimowi. Zawsze zostawiamy po sobie jakiś ślad i to nie tylko w przeglądarce internetowej, czy na lokalnym routerze. Ponadto korzystając z portali społecznościowych niejednokrotnie zdradzamy zbyt wiele informacji na swój temat, nie zawsze zdając sobie sprawę z tego, kto dotrze do tych informacji.

Dużej uwagi wymagają także popularne płatności online – nie wszystkie bowiem należą do bezpiecznych. Wystarczy sprawdzić czy w adresie nie popełniliśmy literówki i czy korzystamy z bezpiecznego protokołu https. Często bowiem nielegalne firmy lub osoby prywatne podszywają się pod adresy znanych sklepów www czy portali, chcąc wyłudzić od nas dane osobowe lub pieniądze.

Korzystając z ogólnodostępnych portali warto wyrobić sobie nawyk czytania regulaminów. Unikniemy w ten sposób zawarcia wiążącej nas umowy, która może narazić nas na straty materialne. Pamiętać należy, aby nie ściągać oprogramowania nieznanego pochodzenia. Problemem nie jest tylko i wyłącznie nielegalność oprogramowania, ale przede wszystkim ryzyko zainfekowania komputera groźnymi wirusami. Kolejną kwestią wymagającą przemyślenia jest polityka tworzenia i przechowywania haseł. Powinniśmy zadbać, aby były one długie i skomplikowane, tzn. składały się z małych i dużych liter, a także zawierały cyfry i znaki specjalne. Bezpieczne hasła nie powinny być słowami, znajdującymi się w słowniku. Hasła powinniśmy pamiętać i ze względów bezpieczeństwa nie należy ich nigdzie zapisywać, ponieważ narażamy się wówczas na sytuację, w której osoba nieuprawniona uzyska do nich dostęp.