Czy warto konserwować komputer?

Niezależnie od tego czy posiadamy komputer stacjonarny, czy laptopa, warto regularnie dbać o jego konserwację. Przede wszystkim należy zadbać o czystość wszystkich podzespołów, a zwłaszcza należy usuwać nadmiar kurzu znajdujący się w wentylatorach. Pozwoli to między innymi na efektywniejsze chłodzenie kluczowych elementów komputera, tj. dysku twardego, procesora i karty graficznej. Nadmiar ciepła nie tylko może spowodować gorszą wydajność poszczególnych podzespołów, ale w konsekwencji nawet prowadzić do ich uszkodzenia. Czy zatem tylko o sprzęt powinniśmy dbać?

W przypadku komputerów zarówno konserwacja podstawowych części, jak i oprogramowania jest niezwykle istotna. Zalecana jest między innymi regularna diagnoza stanu dysku twardego. Zapobiegniemy w ten sposób utracie cennych danych, a także przedłużymy żywotność dysku twardego i zoptymalizujemy jego działanie. Jakie narzędzie warto wykorzystać? W większości serwisów komputerowych zaleca się regularne korzystanie z defragmentatora dysków, który odpowiada za właściwe rozmieszczenie danych na dysku, w taki sposób, aby dostęp do nich był możliwie szybki. Ponadto musimy pamiętać o skanowaniu dysku w poszukiwaniu błędów i w miarę możliwości ich usuwaniu.

Niezależnie od tego w jakiej kondycji jest nasz dysk twardy, nie możemy zapominać o wykonywaniu kopii zapasowych, które umożliwiają odtworzenie zawartości komputera w razie jakichkolwiek awarii. Kopie zapasowe należy wykonywać tak często, jak tylko to możliwe, ponieważ dzięki temu zyskamy pewność, że nie stracimy zbyt wielu danych. Czy kopię zapasową warto przechowywać na dysku roboczym? Absolutnie nie! W przypadku fizycznej awarii dysku grozi to bowiem utratą wszystkich danych. Z tego właśnie powodu należy przechowywać kopię na osobnym dysku, nawet w dwóch egzemplarzach.

Ponadto w ramach konserwacji komputera, wskazane jest przeprowadzenie gruntownego skanowania dysku w poszukiwaniu niechcianego oprogramowania, wirusów, itd. Regularna i systematyczna konserwacja zarówno sprzętu komputerowego, jak i oprogramowania, pozwoli nam na wygodne korzystanie z komputera przez wiele lat, bez konieczności wymiany poszczególnych jego podzespołów, czy całości sprzętu.